در این چند سال گذشته تعداد افرادی که رو به معامله گری و ترید کردن آورده‌اند بسیار زیاد شده و همچنان هم در حال افزایش است. به طوری که در اطراف همه ما یک یا چند نفر وجود دارند که در بازار مالی اعم از فارکس، کریپتو، بورس و… فعالیت می‌کنند. احتمالا برای شما سوال شده که چرا همه به این بازارها روی آورده‌اند و افراد زیادی هم در حال تلاش برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه‌ها هستند؟ ساده‌ترین پاسخ می‌تواند این باشد که این بازارها پتانسیل درآمدی بالایی دارد و گذشته از آن افراد در این بازارها درآمد دلاری کسب می‌کنند. با مطلب کتاب هایی که هر تریدری باید بخواند همراه ما باشید.

البته نباید از این نکته غافل شد که با وجود آن که این بازار پتانسیل درآمدی بالایی دارد اما ریسک و خطر هم در آن زیاد است و اگر کسی بدون تسلط و دانش کافی وارد این بازار شود، می‌تواند ضررهای هنگفتی را برای خود به وجود بیاورد.

موفقیت در بازارهای مالی مانند فارکس شانسی نیست و شما به عنوان یک تریدر باید سطح اطلاعات خود را افزایش دهید تا بتوانید در این زمینه موفق شوید. به دست آوردن اطلاعات در این زمینه از روش‌های مختلفی امکان پذیر است مانند ثبت نام در کلاس‌های آموزشی و… . کتاب‌هایی که هر تریدری باید بخواند یکی از راه‌های راحت و کم هزینه برای دسترسی به اطلاعات مفید و تجربیات دیگران است. در ادامه همراه من باشید تا چندتا از این کتاب‌ها را که می‌تواند برای هر معامله گری مفید باشد معرفی کنم.

کتاب سرمایه گذار هوشمند (The Intelligent Investor)

نوشته بنجامین گراهام و جیسون تسوایگ

یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌هایی که در زمینه سرمایه گذاری وجود دارد کتاب سرمایه گذاری هوشمند اثر بنجامین گراهام است. بنجامین گراهام به عنوان پدر «سرمایه گذاری ارزش» شناخته می‌شود و اولین کتابی که می‌توان به سرمایه گذاران و بازرگانان معرفی کرد، همین کتاب است.

کتاب سرمایه گذار هوشمند تجربیات زندگی واقعی سرمایه گذاران موفق را شامل می‌شود. در این کتاب توضیح داده می‌شود که سرمایه گذاران چگونه توانستند به ثروت برسند و عملکرد مالی سازمان‌ها را چگونه تحلیل کردند. همچنین درباره اینکه چه سهامی را می‌توان چه زمانی خرید، چه زمانی نگه داشت و چه زمانی فروخت مفصل بحث می‌شود. در حقیقت در کتاب سرمایه گذاری هوشمند تکنینک‌های اثبات شده‌ای درباره اینکه چگونه می‌توان به پول رسید و از ضرر جلوگیری کرد آورده شده است.

کتاب سرمایه گذاری هوشمند که اولین کتاب از لیست کتاب‌هایی که هر تریدری باید بخواند، یک کتاب سرمایه گذاری ارزشی است. سرمایه گذاری ارزشی به استراتژی گفته می‌شود که سرمایه گذار سهامی را خریداری کرده که کمتر از ارزش ذاتی آن معامله می‌شود. توصیه من این است که اگر به تازگی قدم در راه تریدری و معامله گری گذاشته‌اید حتما این کتاب را تهیه و مطالعه کنید.  

کتاب جادوگران بازار سهام (Stock Market Wizards)

نوشته جک دی شواگر

جادوگران بازار چندین جلد دارد که جادوگران بازار سهام یکی از پرفروش‌ترین سری‌های آن است. این سری از کتاب یه دهه بعد از آخرین سری این مجموعه چاپ شد. در این کتاب دهه‌ای که گذشت و شامل اتفاق‌هایی مانند سقوط قیمت کالاها و شکست صندوق تامینی پیشرو در جهان می‌شد را به خوبی نشان می‌دهد. در این کتاب با معامله گرانی مصاحبه شده که توانستند در این دهه و در میان این همه اتفاق، به موفقیت‌های فوق‌العاده‌ای برسند.

یکی از این تریدرهای موفق، یک کشاورز اهل اوهایو بود که توانست به صورت مداوم درآمد سه رقمی داشته باشد. تریدر دیگر هم یک مرد ترک بود که توانست 16 هزار دلار را به 6 میلیون دلار تبدیل کند. این کتاب را در لیست کتاب‌هایی که هر تریدری باید بخواند قرار دادم تا اگر به دنبال موفقیت در بازار مالی هستید، حتما آن را مطالعه کنید.

کتاب خاطرات یک عامل سهام (Reminiscences of a Stock Operator)

نوشته ادوین لفور

از دیگر کتاب‌هایی که یک معامله گر بازار مالی باید بخواند، کتاب خاطرات یک عامل سهام است. این کتاب که پس از سال‌ها در ایران ترجمه شده درباره سرگذشت یکی از معروف‌ترین و پرحاشیه‌ترین سرمایه گذاران بازار مالی وال استریت یعنی جسی لیورمور است. خیلی از تریدرهای بزرگ توصیه کرده‌اند که این کتاب مطالعه شود مانند پل تئودور جونز و… .

این کتاب زندگی‌نامه‌ای مفصل (هرچند تخیلی) از یکی از سرمایه گذاران مشهور اوایل قرن بیستم یعنی جسی لیومور است و همچنین نگرش‌های جالبی از او ارائه می‌کند. جمله معروفی از او نقل شده که به این شرح است: «همیشه آنچه را که ضرر می‌دهد بفروش و آنچه را که سود می‌دهد نگه دار.»

کتاب معامله گر منضبط: توسعه نگرش های برنده (The Disciplined Trader)

نوشته مارک داگلاس

معروف‌ترین کتابی که در لیست کتاب‌هایی که هر تریدری باید بخواند قرار دارد، کتاب معامله گر منضبط است. محور اصلی این کتاب درباره روانشناسی معامله و تجارت و نظم دادن به ذهن برای انجام یک معامله موفق است. با این که کتاب‌های جدید زیادی وجود دارد، اما این کتاب همچنان یکی از کتاب‌های کلاسیک و مفید در این زمینه محسوب می‌شود.

از داگلاس کتاب بسیار محبوب و معروف دیگری هم در زمینه روانشناسی تجارت به نام «معامله در منطقه یا trade in zone» وجود دارد که آن را هم توصیه می‌کنیم بخوانید.

تریدر ویک دوم: اصول حدس و گمان حرفه‌ای (Trader Vic II: Principles of Professional Speculation)

نوشته ویکتور اسپراندو

ممکن است این کتاب به اندازه سایر کتاب‌هایی که در زمینه ترید و معامله گری نوشته شده معروف نباشد اما نباید از مطالب مفید آن غافل شد. خیلی از تریدرها که این کتاب را مطالعه کردند بسیار به آن علاقه‌مند شدند. اسپراندو در این کتاب یک استراتژی سرمایه گذاری ارائه می‌کند که بر اساس تحلیل جهت کلی اقتصاد است نه رویدادهای خاص بازار یا معیارهای خاص شرکت. تحلیل کلی جهات اقتصاد نیز به وسیله عواملی همچون سیاست‌های مالی و مالیاتی اعمال شده هدایت می‌شود.

به استدلال اسپراندو اگر تریدر به جهت اصلی اقتصاد که سیاست‌های مالی و مالیاتی آن را حرکت می‌دهد شناسایی پیدا کند، باعث می‌شود بتواند محتمل‌ترین جهت کلی بازار را تشخیص دهد. باید به این نکته اشاره کنم که این کتاب به زبان فارسی ترجمه نشده و علاقه‌مندان باید نسخه انگلیسی آن را تهیه و مطالعه کنند.

کتاب نوسان: کشش مقاومت ناپذیر رفتار غیرمنطقی (Sway: The Irresistible Pull of Irrational Behaviour)

نوشته اوری و رام برافمن

در این کتاب به مشکلاتی پرداخته می‌شود که شاید تریدر ها نسبت به آن آگاه بوده ولی همچنان به نظر می‌رسد که در جلوگیری عاجز هستند. به عنوان مثال در کتاب درباره این موضوع که چرا بیرون آمدن از یک معامله می‌تواند سخت باشد صحبت می‌شود.

در این کتاب معمولا مسائلی مورد بررسی قرار می‌گیرد که بیشتر تریدرها از آن بی‌اطلاع هستند. نویسندگان در کتاب به این موضوع که چگونه خطر و ریسک بر فرآیند تصمیم‌گیری تأثیر می‌گذارد و همچنین نحوه ارتباط ریسک و تصمیم‌گیری در هنگام مواجهه با ریسک‌های بازار اشاره می‌شود. داستان‌ها و تحقیقات این کتاب ممکن است بر انگیزه‌های پنهانی تصمیم‌گیری تاثیر گذاشته و آن را هدایت کند. این کتاب که در پایان لیست کتاب‌هایی که هر تریدری باید بخواند قرار دارد، می‌تواند کمک خوبی به شما به عنوان یک معامله گر بکند. توجه داشته باشید که این کتاب نیز به فارسی ترجمه نشده و باید نسخه انگلیسی آن را تهیه و مطالعه نمایید.