تعریف ریسک پذیری

ریسک پذیری در ترید درواقع توانایی و تمایل فرد در کاهش ارزش سرمایه گذاری هایش است. زمانی که می‌خواهید بیشتر درباره میزان ریسک پذیری خود بدانید، باید از خود این سوال را بپرسید:

«اگر بازار فارکس افت زیادی را تجربه کند، چقدر درباره حفظ موقعیت خود احساس امنیت می‌کنید؟»

باید این موضوع را بسنجید که اگرچه تریدینگ می‌تواند سودآور باشد اما اگر بازار برخلاف پیش‌بینی شما نوسان کند، تا کجا تاب از دست دادن سرمایه را دارید؟ همه سرمایه گذاری ها درجاتی از ریسک را شامل می‌شوند. دانستن سطح تحمل ریسک به تریدر کمک می‌کند تا کل سبد خود را برنامه‌ریزی کند و نحوه سرمایه گذاری خود را تعیین نماید.

 بر اساس میزان ریسکی که هر تریدر می‌تواند تحمل کند، سرمایه گذاران چند طبقه‌بندی دارند:

انواع تریدرها براساس تحمل ریسک

چند نوع مختلف تحمل ریسک وجود دارد.

ریسک پذیری محافظه کارانه

با این طرز فکر، سرمایه گذار بر حفظ سرمایه و اجتناب از ریسک نزولی متمرکز می‌شود. طبعاً این به معنای بازده کمتر است. سرمایه گذار در ازای دوری از هرگونه نوسانات شدید بازار، به بازده کم رضایت می‌دهد. به عنوان مثال، سپرده گذاری سرمایه یک ریسک پذیری بسیار محافظه کارانه است. یک بانک یا اتحادیه اعتباری در ازای قفل نگه داشتن پول سرمایه گذار برای یک دوره از پیش تعیین شده، نرخ بازده معینی را تضمین می‌کند. پتانسیل درآمد در چنین موقعیتی پایین است و می‌تواند یک نقطه ضعف باشد. یک سرمایه گذار مسن‌تر که به بازنشستگی نزدیک‌تر است، احتمالاً تحمل ریسک نسبتاً محافظه کارانه ای خواهد داشت.

ریسک پذیری متوسط

تحمل ریسک متوسط، فرد را یک لنگه پا در دو گروه نگه می‌دارد: محافظه کار و تهاجمی. یک مثال کلاسیک شامل تخصیص سنتی 60/40 بین سهام و اوراق قرضه است. تریدر در این حالت مقداری پول سرمایه گذاری شده برای رشد (سهام) ایجاد می‌کند و در عین حال به ثبات برای تولید درآمد (اوراق قرضه) توجه می‌کند.

ریسک پذیری تهاجمی

با تحمل ریسک تهاجمی، اکثریت دارایی سرمایه گذار به دارایی های پرریسک تر مانند سهام و املاک و مستغلات اختصاص می‌یابد. این‌ها چشم انداز بازدهی بالاتر را در طول زمان ارائه می‌دهند. با این حال هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه گذار واقعاً بتواند اصل پول خود را حفظ کند. تهاجمی بودن به این معنی است که مایل به پذیرش این موضوع باشید که ممکن است بخشی یا تمام سرمایه را از دست بدهید.

ریسک پذیری در فارکس

در فارکس، تحمل ریسک شما به میزان پولی که می‌خواهید در هر معامله ریسک کنید، اشاره دارد. تریدرها برای محدود کردن ضرر خود، حجم لات هر پوزیشنی را که باز می‌کنند بر اساس مقدار پولی که مایل به ریسک هستند، تنظیم می‌کنند.

بسیاری از مبتدیان این اشتباه را مرتکب می‌شوند که معاملات بزرگ‌تر از آنچه باید انجام می‌دهند. در صورت متحمل شدن ضرر، واقعاً می‌تواند ضربه بزرگی به حساب یک تریدر تازه کار وارد کند. اگر در یک معامله 15 درصد، در معامله دیگر 20 درصد و بالاتر ریسک می‌کنید، مارجین کال شدن کار سختی نیست. البته، هر چه بیشتر ریسک کنید، در صورتی که سود کنید بیشتر به دست خواهید آورد. بنابراین واقعاً در هر معامله چقدر باید ریسک کنید؟

میزان تحمل ریسک تریدر تازه کار فارکس

پاسخ برای هر کسی متفاوت است. فقط باید مقداری را به خطر بیندازید که در صورت باخت، واکنش عاطفی شدیدی ایجاد نکند. این مبلغ برای انواع مختلف تریدرها متفاوت به نظر می‌رسد. یک میلیاردر احتمالاً با ضرر 100 دلاری پلک نمی‌زند، در حالی که برای یک تریدر تازه کار و شاغل احتمالاً 100 دلار بخش زیادی از پول اوست. در اینجا چند نکته وجود دارد که می‌توانید براساس آن تصمیم بگیرید میزان ریسک پذیری شما باید تا کجا باشد:

توصیه هایی برای تحمل ریسک

متخصصان توصیه می‌کنند که تنها 1 تا 2 درصد از کل موجودی حساب خود را در یک معامله به خطر بیندازید. به عنوان مثال، اگر 100 دلار در حساب معاملاتی خود داشته باشید، فقط یک یا دو دلار در یک معامله ریسک کنید. این کمک می‌کند تا مطمئن شوید که ضررهای شما اندک باقی می‌مانند.

برخی از متخصصان می‌گویند که شما نباید با قانون 1-2٪ پیش بروید زیرا یک میزان ریسک پذیری ثابت برای همه مناسب نیست. در عوض، توصیه می‌کنند که تعیین کنید چقدر مایل به ریسک برای هر معامله هستید. علتش این است که ممکن است بخواهید در معامله‌ای که نسبت به آن اطمینان بیشتری دارید، ریسک بیشتری کنید.اگرچه در اینجا هم باز باید به درصدهای کم فکر کنید. نباید بیش از 5٪ از موجودی حساب خود را برای ریسک یک معامله قرار دهید

هر رویکردی را که انتخاب کنید، باید مطمئن باشید که در صورت حرکت مخالف بازار، می‌توانید ضرر را بپذیرید. در غیر این صورت، ممکن است قربانی احساسات خود شوید یا معاملات انتقام جویانه باز کنید. معمولاً این رویکرد باعث می‌شود معامله گران در تلاش برای بازگرداندن زیان خود، پول بیشتری از دست بدهند.

ممکن است تصوری از میزان ریسک پذیری خود داشته باشید، که وقتی شروع به کار کردید ببینید تحمل شما کمتر از این حرف‌ها است.همیشه می‌توانید به عقب برگردید و میزان ریسک پذیری خود را دوباره تنظیم کنید.