ساعت های معاملات فارکس

شاید اولین سوال برایتان این باشد که اگر فارکس یک بازار 24 ساعته است، چرا فقط می‌شود از دوشنبه تا جمعه ترید کرد؟ که این سوال نشان می‌دهد تصویر غلط اما رایجی نسبت به این مارکت دارید. چرا که بازار فارکس هرگز بسته نمی‌شود. تنها چیزی که بسته می‌شود، امکان مشارکت تریدرهای خرد است.

تریدر خرد کیست؟ به زبان ساده تریدر خرده فروش کسی است که برای حساب شخصی خود خرید و فروش می‌کند، نه برای شرکت یا سازمان دیگری. بنابراین، اگر برای نهاد خاصی ترید نمی‌کنید، یک تریدر خرد هستید.  بنابراین، اگرچه تریدرهای خرد نمی‌توانند در تعطیلات آخر هفته در معامله‌ای شرکت کنند، بازار فارکس برپا است.

این همان موضوعی است که وقتی بازار در ابتدای هفته باز می‌شود، «شکاف» ایجاد می‌کند. در حقیقت صرفاً نتیجه به‌روزرسانی بروکر شما از عملکرد قیمت هفته گذشته به قیمت فعلی در شروع هفته جدید معاملاتی است.  به دلیل نیازهای تجارت بین‌المللی و همچنین الزام‌های بانک‌های مرکزی و صنایع جهانی و نهادهای مختلف، بازار هرگز بسته نمی‌شود.

بازار فارکس چه ساعتی باز می‌شود؟ بازار فارکس هر یکشنبه در ساعت 5 بعد از ظهر به وقت استاندار شرقی (EST) برای ترید خرد باز می‌شود. سپس هر جمعه در ساعت 5 بعد از ظهر EST نیز بسته می‌شود. سشن های معاملاتی مختلفی در سراسر جهان وجود دارد که هر روز ساعت های فارکس را تشکیل می‌دهند.

سشن های بازار فارکس

بازار فارکس 24 ساعته است، بنابراین همیشه دست‌کم یک سشن معاملاتی فعال وجود دارد. حتی مواقعی وجود دارد که سشن های معاملاتی با هم تداخل دارند. ساده ترین راه برای تجسم نحوه عملکرد این سشن های (جلسات) بازار فارکس، تصور زمین نسبت به خورشید است. هر جا که خورشید بتابد، بازار فارکس باز است. البته این یک روش بسیار ساده‌شده است، اما به تجسم ساعات فارکس کمک می‌کند.

یک نمودار از ساعات بازار فارکس در ادامه آمده است که چهار سشن را به وقت گرینویچ (GMT) نشان می‌دهد.

با توجه به زمان استاندارد شرقی (EST) این چهار جلسه به این صورت است:

– نیویورک از ساعت 8:00 صبح تا 5:00 بعد از ظهر به وقت شرقی باز می‌شود.

– توکیو از ساعت 7:00 بعد از ظهر تا 4:00 صبح به وقت شرقی باز است.

– سیدنی از ساعت 5:00 بعد از ظهر تا ساعت 2:00 بامداد EST باز می‌شود.

– لندن از ساعت 3:00 صبح تا 12:00 ظهر به وقت شرقی باز است.

همانطور که می‌بینید، چندین سشن معاملاتی وجود دارد که همپوشانی دارند. بارزترین و بیشترین معامله، همپوشانی لندن / نیویورک است. نقدینگی در این زمان به بالاترین حد خود می‌رسد زیرا بسیاری از فعالان بازار فارکس، ترجیح می‌دهند در این زمان ترید کنند.

بهترین ساعات معاملات فارکس چه زمانی است؟

یکی از رایج ترین سوالات در بین تریدرهای فارکس این است که بهترین زمان برای معامله چه زمانی است؟

مانند خیلی از موضوعات مهم در فارکس، این موضوع هم به سبک ترید و اهداف‌تان بستگی دارد. در یک مثال ساده اکر در جایی از جهان هستید که سشن لندن / نیویورک ساعت 3 صبح به وقت شما است، احتمالاً مناسب سبک زندگی شما نباشد.

مزایا و معایب بازار 24 ساعته

مانند بسیاری از چیزها، بازار فارکس که بازار 24 ساعته است، مزایا و معایبی دارد.

معایب  این موضوع معمولاً در مورد کسانی که تازه شروع به کار کرده‌اند صادق است. البته این در حالی است که بعضی از این معایب، بازار فارکس را به یکی از بازارهای چالش برانگیز برای افتتاح حساب تریدرهای تازه‌کار، بدل می‌کند.

معایب بازار 24 ساعته:

– ماهیت 24 ساعته بازار فارکس می‌تواند باعث شود تریدرها درباره پوزیشن‌های خود بیش فکری داشته باشند.

– این واقعیت که بازار فارکس هرگز نمی‌خوابد به این معنی است که تریدر بیش از حد در آن آسان است.

– حتی ممکن است متوجه شوید که بجای ترید برای چند ساعت در روز، زود بیدار می‌شوید یا دیر می‌خوابید تا بیشتر وقت خود را به فارکس اختصاص دهید.

مزایای بازار 24 ساعته:

– این که بازار در همه ساعات روز باز است یعنی شما هر ساعتی که بخواهید با توجه به مکان زندگی و ساعت بدن خود، می‌توانید خود را با سشن های معاملاتی بازار فارکس تطبیق دهید.

– از هرروز به روز بعد شکاف کمتری وجود دارد برخلاف بازاری همچون بورس و سهام.

– حتی در سشن های معاملاتی کند هم نقدینگی زیادی در بازار وجود دارد و می‌توانید همچنان سود کنید.

درواقع این شما هستید که باید با توجه به سبک زندگی که دارید، بتوانید معاملات خود را مدیریت کنید. دانستن سشن های معاملاتی با نقدینگی بالا فقط راهی است برای ترید راحت‌تر و بهتر.