موفقیت در بازارهای مالی به خصوص فارکس، به معنای سودآوری مداوم در طولانی مدت است و این مستلزم ایجاد یک برنامه معاملاتی و پایبندی به آن است. یکی از مخرب ترین عاداتی که یک معامله گر می‌تواند داشته باشد این است که هنگام ورود و خروج به معامله این قوانین را نادیده بگیرید. در این قسمت قصد داریم با تعریف مجدد موفقیت و شکست در بازار با این عادت بد مقابله کنیم. با ما همراه باشید.

تعریف موفقیت و شکست در بازار

برای شکستن عادات بد ترید لازم است که در مورد شکست و موفقیت در معاملات خود قضاوت کنید. برای این کار نباید از خود بپرسید که آیا این معامله سود آور بوده است یا زیان ده، بلکه سوالی که اهمیت دارد این است که در این پوزیشن آیا به پلن و قوانین خود پایبند بوده‌اید یا خیر. اگر پوزیشنی بدون توجه به استراتژی و اصول مکتوب باز کنید حتی اگر آن معامله سود ده هم باشد، زیان کرده‌اید.

از طرف دیگر اگر معامله خود را طبق برنامه انجام دهید اما ضرر کنید باید به آن به عنوان یک معامله موفقیت‌آمیز نگاه کنید. هر پلن معاملاتی خوب تعدادی پوزیشن بازنده نیز دارد. اگر بخواهید خود را به خاطر آن سرزنش کنید احتمال این که در آینده از آن پلن پیروی کنید کم است. این کار باعث انجام معاملات تکانشی خواهد شد که حساب شما را به مرور صفر خواهد کرد.

مثالی از عادت بد در بازار

یکی از متداول‌ترین عادت‌های بدی که می‌تواند منجر به فاجعه شود، نگه داشتن معامله زیان ده است. هنگامی که ضرر معامله شما از استاپ فراتر رفت و به امید این که جهت تغییر می‌کند و ضررتان جبران می‌شود در پوزیشن می‌مانید دچار این اشتباه می‌شوید. در صورتی که چنین اتفاقی بیفتد و سود کنید باعث تقویت این عادت بد در شما می‌شود.

بد ترین کار در این حالت این است که به خودتان تبریک بگویید. کسب سود در چنین معاملاتی فقط بر حسب شانس است و شانس همیشه با شما یار نخواهد بود. اگر به مدیریت ریسک و حد ضرر پایبند نباشید نتایج فاجعه باری در انتظارتان خواهد بود.

استفاده از جایزه برای ایجاد عادت تجاری خوب

اولین قدم برای تعریف مجدد موفقیت و شکست، تغییر در گفت و گوی درونی یک شخص است. تریدر باید زمانی که برنامه معاملاتی‌اش را دنبال می‌کند خود را ستایش کند. خواه آن معامله سود آور باشد یا نباشد. علاوه بر این هنگامی که از پلن خود پیروی نمی‌کند باید شکست را تصدیق کند.

مثلا در صورت پیروی از برنامه حتی اگر معامله برنده‌ای هم نداشتید یک هدیه کوچک برای خود بخرید و در صورتی که از برنامه خود پیروی نکردید از انجام این کار خودداری کنید.

تنظیم یک برنامه معاملاتی

اولین قدم برای تبدیل شده به یک معامله گر سود آور این است که یک برنامه معاملاتی تنظیم کنید.

بهتر است ابتدا به یک تعریف واحد از پلن معاملاتی با یکدیگر برسیم:

یک اصطلاح معروف وجود دارد که می‌گوید در صورتی که برای موفقیت برنامه ریزی نکنید مجبورید برای شکست برنامه بچینید. در بازار نیز این موضوع صدق می‌کند و برای این که بتوانید در آن دوام داشته باشید باید با برنامه پیش بروید.

پلن معاملاتی یک دستور کار مشخص است که در آن نقاط ورود و خروج به معاملات، حجم مناسب، مدیریت ریسک و … ذکر شده است. این کار به شما کمک می‌کند تا تحت تاثیر جو قرار نگیرید و برای تمامی فعالیت‌های خود برنامه‌ای از پیش تعیین شده داشته باشید.

نکته حائز اهمیت در مورد Plan این است که داشتن پلن و استراتژی معاملاتی با یکدیگر تفاوت دارند. یک برنامه ترید شامل چند استراتژی است. شرایط بازار در طول زمان تغییر می‌کند و ممکن است که برنامه‌ای که برای یک سال مناسب است برای سال دیگر مناسب نباشد. بنابراین اگر مدام در حال از دست دادن پول بودید و طبق برنامه هم پیش می‌رفتید می‌توانید یک بار دیگر پلن خود را مورد ارزیابی قرار دهید و در صورت نیاز استراتژی دیگری را به کار ببرید. بازار روندهای متفاوتی دارد که برای سودآور شدن باید به خوبی آن ها را بشناسید و برای هر کدام خود را آماده کنید.

سعی کنید پلن معاملاتیتان را خودتان بچینید و به سبک خودتان معامله کنید. برنامه که توسط دیگران برایتان ایجاد شده باشد در 90 درصد مواقع به ضرر شما تمام خواهد شد. پس اگر تا به حال برنامه‌ای نداشته اید، همین الان دست به کار شوید و برنامه‌ای که تمامی ویژگی‌های روحی و شخصیتی شما را در بگیرد، بچینید. پایبند بودن به چنین پلنی باعث می‌شود تا از بسیاری از اشتباهات مصون بمانید.